سبد خرید 0

وبلاگ

عزت نفس چیست

عزت نفس چیست؟

از نحوه لباس پوشیدن گرفته تا نحوه اندازه گیری کلمات و اقداماتی که انجام می دهیم، نشان دهنده عزت نفس شماست. ما همیشه افکار، گفتار و اعمال خود را با استفاده از یک لنز اجتماعی می سنجیم، اما اگر تنها کاری که انجام می دهید این باشد که موفقیت خود را بر اساس آنچه مردم در مورد شما فکر می کنند بسنجید، با ناامیدی و ناامنی زیادی مواجه خواهید شد.

 احتمالاً بعد از یک عمر طولانی بدون اینکه حتی اثری از میراث باقی بگذارید، سیاره را ترک خواهید کرد. خبر خوب این است که می‌توان بدون تسلیم کردن زندگی‌تان به علاقه‌ها و نظرات دیگران، عمیقاً احساس خوشبختی و موفقیت کرد.فقط با داشتن احساس ارزشمندی و عزت نفس.

در این مقاله، به پاسخ دادن به سوال عزت نفس چیست ، اهمیت آن در زندگی روزمره، عوامل مؤثر بر آن و راهکارهایی برای تقویت عزت نفس پرداخته خواهد شد. همچنین، از رویکردهای روان‌شناسی برای بهبود عزت نفس استفاده خواهد شد و نمونه‌هایی از تجربیات و مطالب علمی در این زمینه مورد بررسی قرار خواهند گرفت

فهرست مطالب

عزت نفس چیست به زبان ساده

عزت نفس یکی از مفاهیم مهم در روانشناسی است که به اعتقادات، ارزش‌ها، و احساساتی که شخص درباره خودش دارد، اشاره دارد. این اعتقادات و ارزش‌ها نقش بسیار مهمی در شکل‌دهی به شخصیت و هویت فرد دارند و بر تصمیم‌گیری‌ها، رفتارها و احساسات او تأثیرگذارند

همه انسان ها ارزشمند هستن اما گاهی نمیتوانند خود را انسان ارزشمندی ببینند و عوامل مختلفی می‌توانند بر عزت نفس انسان ها تأثیر بگذارند، از جمله تجربیات کودکی، محیط خانوادگی، رویدادهای زندگی، و فشارهای اجتماعی.

همچنین، رویکردهای ذهنی و اعتقادات فرد درباره خودش نیز نقش بسیار مهمی در تعیین سطح عزت نفس او دارند موقیعت های مختلفی در زندگی باعث میشود که انسان ها احساس ارزشمند بودن خود را از دست بدهند موقیعت هایی مثل:

 1. تجربه شکست: هنگامی که یک فرد با شکست مواجه می‌شود، می‌تواند احساس کند که قابلیت‌ها یا مهارت‌های خود را از دست داده است، که این موضوع باعث کاهش عزت نفس او می‌شود.

 2. تجربه نقدها و انتقادها: نقدها و انتقادهای مداوم می‌تواند به فرد احساس کمبود عزت نفس کند و او را به احساس ناتوانی و ناکامی بدهد.

 3. ستایش و تأیید نکردن: اگر فرد به طور مداوم ستایش و تأیید نشود،  ممکن است احساس کمبود عزت نفس کند و احساس کند که ارزشی ندارد.

 4. تجربه از دست دادن یا تغییرات مهم در زندگی: مواجهه با اتفاقات مهم مانند از دست دادن شغل، از دست دادن عزیزان، یا تغییرات بزرگ در زندگی می‌تواند منجر به کاهش عزت نفس شود.

 5. احساس بی‌ارزشی: اگر فرد احساس کند که ارزشی ندارد یا توانایی‌های کافی برای رسیدن به اهداف خود را ندارد، ممکن است با کمبود عزت نفس مواجه شود.

 6. احساس عدم تطابق با انتظارات محیط اطراف: اگر فرد احساس کند که نمی‌تواند به انتظارات و انتظارات دیگران در محیط خود پاسخ دهد، ممکن است عزت نفس او کاهش یابد.

 7. تجربه افکار منفی داخلی: افرادی که به طور مداوم با افکار منفی نسبت به خودشان مواجه هستند، می‌توانند با کمبود عزت نفس مواجه شوند.

اما سوال اینجاست ایا امکان دارد که انسانی بتواند خود را از موقیعت هایی که نام بردیم دور نگه دارد ؟ جواب قطعا خیر است، پس چگونه میتوانیم در چنین مواقعی عزت نفس خود را حفظ کنیم؟

اهمیت عزت نفس چیست؟ عزت نفس چه اهمیتی دارد؟

عزت نفس، همانند ستونی است که زیر ساخت زندگی موفق و خوشبختی را شکل می‌دهد. چرا که وقتی فرد به خود اعتماد دارد و با اعتقاد به خودش پیش می‌رود، می‌تواند بهترین نسخه از خود را بروز دهد و به اهداف و آرزوهایش دست یابد. او احساس ارزشمندی دارد و میداند عزت نفس چیست.

وقتی فردی خود را ارزشمند میداند در رشد شخصی او تاثیر میگذارد چرا که او میتواند باورها و اعتقادات مثبتی درباره خودش بیافریند، این اعتقادات می‌توانند موجب توسعه فردی، رشد شخصی و بهبود کیفیت زندگی او شوند.

 عزت نفس همچنین میتواند بر موفقیت های شغلی فرد با عزت نفس تاثیر بگذارد زیرا او امادگی برای مواجهه با چالش‌ها و رسیدن به اهداف حرفه‌ای را دارد.

برای مطالعه بیشتر درباره ( اهمیت عزت نفس  ) کلیک کنید

عزت نفس چیست

نشانه های عزت نفس بالا چیست؟

اولین سوالی که برای یک فرد پیش می اید آیا من هم عزت نفس بالایی دارم؟

نشانه‌های یک فرد با عزت نفس بالا عبارتند از:

 1. اعتماد به نفس: افراد با عزت نفس بالا اعتماد به توانایی‌ها و مهارت‌های خود دارند و از انجام وظایف و چالش‌های جدید نترسیده و خودمطمئن هستند.(برای خواندن مقاله تفاوت عزت نفس و اعتماد به نفس کلیک کنید)

 2. مراقبت از خود: این افراد مراقبت کافی از خود دارند، همانطور که به تغذیه، ورزش، استراحت و سایر نیازهای خود توجه می‌کنند.

 3. پذیرش خطا: فرد با عزت نفس بالا قادر است خطاها و ناکامی‌ها را به عنوان فرصت‌های یادگیری ببیند و از آنها بهره‌برداری کند.

 4. رهبری و مسئولیت‌پذیری: افراد با عزت نفس بالا معمولاً در تصمیم‌گیری‌ها رهبری می‌کنند و مسئولیت می‌پذیرند و به تعهد خود در قبال وظایف و اعمالشان عمل می‌کنند.

 5. قبول و روابط سالم: این افراد ارتباطات موثر و سالمی با دیگران دارند و به دیگران احترام می‌گذارند و همچنین به راحتی از روابط مضر فرار می‌کنند.

برای مطالعه بیشتر درباره ( نشانه های عزت نفس بالا ) کلیک کنید

تفاوت خود بزرگ بینی و عزت نفس چیست؟

عزت نفس (Self-Esteem):

عزت نفس به اعتقادات و ارزش‌هایی اشاره دارد که فرد در مورد خودش دارد و چگونگی ارزیابی خودش را در نسبت به خود و دیگران مشخص می‌کند.

عزت نفس بر پایه تجربه‌ها، موفقیت‌ها، ارزش‌های فرد، رفتارهای خود و بازخوردهای مثبت و منفی از محیط اطراف فراهم می‌شود.عزت نفس سالم به معنای اعتقاد به ارزش و اهمیت خود، احساس قدرت شخصی و قدرت و توانایی‌های فرد است.

خودبینی  (Narcissism):

خودبینی یا نارسیسیسم به تمایل به توجه بیش از حد به خود، خودپسندی و افتخار بیش از حد به خود اشاره دارد. افراد نارسیسیستی به طور معمول به دنبال تأکید بر فردیت و بزرگ‌بینی خود هستند و ممکن است به طور غیرمنطقی ادعاهای خود را بر تحقق‌پذیری بزرگ بینانه ترجیح دهند.خودبینی نارسیسیستی اغلب با نقصان در تعاملات اجتماعی و نقد و تمسخر دیگران همراه است.

برای مطالعه بیشتر درباره ( تفاوت عزت نفس و خودبزرگ بینی ) کلیک کنید

چگونه عزت نفس بالایی داشته باشیم؟

احساس عزت نفس، همواره به عنوان یکی از پایه‌های اساسی برای رشد شخصی، موفقیت و خوشبختی در زندگی شناخته می‌شود. عزت نفس، به عنوان تصویری که فرد از خود دارد، تعیین‌کننده‌ی رفتارها، انتخاب‌ها و نگرش‌های او نسبت به خود و دیگران است. 

حفظ عزت نفس و نگه داشتن آن یک چالش مداوم و گاهی هم کار سختی است، زیرا زندگی همواره با چالش‌ها، ناکامی‌ها و فشارهای مختلفی همراه است که ممکن است تأثیر منفی بر عزت نفس ما داشته باشد. عزت نفس، مانند یک ساختمان، نیاز به پایه‌های استوار و زمان برای بازسازی دارد. 

 

خودآگاهی: اولین قدم برای نگه‌داشتن عزت نفس، شناخت خود و متوجه شدن از ارزش‌ها، توانایی‌ها و نقاط قوت و ضعف خود است. با شناخت دقیق‌تر خود، می‌توانید بهترین نقاط خود را تقویت کرده و به کاهش نقاط ضعف اقدام کنید.

تمرین خودقبولی: پذیرش خود و قبول کردن نقاط قوت و ضعف خود بدون انتقاد از خود، یکی از کلیدهای افزایش عزت نفس است. به جای تمرکز بر روی نقاط ضعف، به خودتان اجازه دهید تا از پیشرفت‌ها و موفقیت‌های خود استقبال کنید.

مراقبت از خود: به مراقبت از خودتان در ابعاد مختلف زندگی، از جمله فیزیکی، روحی و اجتماعی توجه کنید. ورزش، خواندن، مدیتیشن، داشتن ارتباطات مثبت و انجام فعالیت‌هایی که شما را شاد و رضایتمند می‌کند، به بهبود عزت نفس کمک می‌کند

برای مطالعه بیشتر درباره (چگونه عزت نفس بالایی داشته باشیم ) کلیک کنید

عزت نفس چیست

دوره عزت نفس نیوهیومن

در فصل اول کتاب، به چیستی، چرایی و چگونگی عزت‌نفس می‌پردازیم.سپس نگاه انسان جدید،‌ نیوهیومن، به عزت نفس و چگونگی افزایش آن را با هم خواهیم شناخت.یکی از مهمترین اقدامات در مسیر افزایش و بهبود عزت نفس، شناخت وضع موجود و میزان عزت نفس در وجود ماست.

 روش‌های مختلفی برای سنجش میزان عزت نفس، مطرح شده است. همانطور که در فصل اول خواهید خواند، به عقیده من بسیاری از این روش‌ها که مرسوم هم هستند، ابزارهای درستی برای ارزیابی میزان عزت نفس نمی‌باشند. لازم است که به شیوه قابل اتکایی این موضوع انجام شود.

 به همین خاطر در فصل دوم به روشی درست و قابل اتکا و بر اساس شناخت باورهای ریشه‌ای و مرکزی مرتبط با عزت نفس، به تعیین میزان عزت نفس‌مان خواهیم پرداخت

این دوره به شما کمک می‌کند تا به راحتی به عزت نفس قوی‌تری دست پیدا کنید و به زندگی مطلوب‌تری دست یابید. عزت نفس بالا به ارتقای روابط شخصی، موفقیت در کار و شادابی در زندگی کمک می‌کند.

پس به دنبال تغییر و بهبود در زندگی خود هستید، این دوره را از دست ندهید! برای ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر، با ما تماس بگیرید

کتاب عزت نفس نیوهیومن

در فصل اول کتاب، به چیستی، چرایی و چگونگی عزت‌نفس می‌پردازیم.سپس نگاه انسان جدید،‌ نیوهیومن، به عزت نفس و چگونگی افزایش آن را با هم خواهیم شناخت.یکی از مهمترین اقدامات در مسیر افزایش و بهبود عزت نفس، شناخت وضع موجود و میزان عزت نفس در وجود ماست.

 روش‌های مختلفی برای سنجش میزان عزت نفس، مطرح شده است. همانطور که در فصل اول خواهید خواند، به عقیده من بسیاری از این روش‌ها که مرسوم هم هستند، ابزارهای درستی برای ارزیابی میزان عزت نفس نمی‌باشند.

 لازم است که به شیوه قابل اتکایی این موضوع انجام شود. به همین خاطر در فصل دوم به روشی درست و قابل اتکا و بر اساس شناخت باورهای ریشه‌ای و مرکزی مرتبط با عزت نفس، به تعیین میزان عزت نفس‌مان خواهیم پرداخت

دوره عزت نفس

برای خرید دوره عزت نفس کلیک کنید

تست عزت نفس

رویکرد نیوهیومن در سنجش و اندازه‌گیری عزت نفس، یک رویکرد و سیستم کاملا ابداعی است که براساس تحلیل ناخودآگاه و ماهیت باورهای هر انسان عمل میکند.
شیوه عمل سیستم نیوهیومن براساس سنجش عزت نفس در ناخودآگاه است.ناخوداگاهی که میتوانم بگویم بیش از 99% وجود مارا تحت کنترل دارد.
و همه چیز براساس برنامه ریزی آن پیش می‌رود و تنها 1% نقش خودآگاه ماست.
پرسشنامه عزت نفس نیوهیومن برای شناسایی عزت نفس در وجود ما استفاده می‌شود.
این پرسشنامه هم رویکرد و نگاهش به عزت نفس ابداعی است.پایه این پرسشنامه،پرسشنامه یانگ در شناسایی باورهای مرکزی است.

برای اولین بار در دنیای روانشناسی و شناخت انسان،می‌توانید میزان عزت نفس خود را به صورت کمّی و به شکل یک عدد بین 1تا 10 بشناسید

پست های مرتبط

اگر فقط یک کار بخوای برای رشد و تحولت بکنی اون یه کار اینه که عزت نفست رو رشد بدی

دکتر احسان امیریان

برای خرید دوره عزت نفس نیو هیومن کلیک کنید

دیدگاهتان را بنویسید

keyboard_arrow_up